Всяка година на трети март, ние българите спираме за малко колелото на ежедневието си, за да отпразнуваме годишнината от Освобождението на България от Османско робство и да се преклоним пред паметта на воините, загинали за нашата свобода.
За едно дете, древната и велика история понякога може да изглежда невероятна и недостъпна. Но ако заведем детето на мястото на битката или му обясним символизма на исторически монумент, му помагаме да се доближи до историята, да повярва в нейната истинност и да се гордее с нея.
Това са три от стотиците паметници в България, които са посветени на героите на Руско-турската освободителна война и в които великото минало на България живее и до днес:
Паметникът на Цар Освободител – гр. София
Това е един от най-внушителните и запомнящи се паметници в София. Намира се на площад „Народно събрание“ с лице към сградата на българския парламент.
Паметникът на Цар Освободител представлява 4.5-метрова конна фигура на руския император Александър II, изработена от бронз. Релефът от бронз, опасващ средната част на паметника, изобразява народа, поведен в битка от богинята на победата Нике. В релефа са изобразени лицата на военачалници, държавници и общественици, играли активна роля в подготовката и борбата за освобождението на България. Челната част на паметника е украсена с бронзов лавров венец, дар от румънския крал Карол I в памет на загиналите румънски воини, който носи надписа „Царю Освободителю / Признателна България“.
Всяка година на трети март, на площад “Народно Събрание”, до паметника на Цар Освободител – Александър II, се провежда тържествена заря-проверка, в която участват войници от българската армия и Президентът на Република България.
Паметникът на Свободата – връх Шипка
По време на Руско-турската война, на връх Шипка се разиграва една от най-решителните битки, предопределила победния изход на войната. Заедно с руските войски в сраженията взимат участие и около 6000 българи. Подвигът на борците за свобода е увековечен в одата на Иван Вазов “Опълченците на Шипка”.
Паметникът на Свободата (известен още като Паметникът на Шипка) е разположен в националния парк-музей “Шипка”, който се намира по билото на Стара планина, на 18 км от Габрово. До монументът водят 894 стъпала. Паметникът е висок 31.5 метра и представлява кула с формата на пресечена пирамида. Над входа на кулата стои огромен бронзов лъв, а на другите три страни на кулата са изписани местата на големите сражения – Шипка, Стара Загора, Шейново. На приземния етаж на паметника има голям мраморен саркофаг, в който се пазят костите на руските воини и българските опълченци.
Всяка година на трети март хиляди хора изкачват стъпалата до Паметника на Свободата, за да отпразнуват годишнината от Освобождението на България. Честването на празника е съпроводено с издигане на българския трибагреник, както и с поднасяне на цветя и венци с военни почести, в памет на загиналите герои.
Паметник на руските освободители – гр. Пловдив
Този е първият паметник, построен в България в чест на края на Руско-турската война.
Монументът е създаден през септември 1881 година и се намира на Хълма на освободителите, който е известен и с името Бунарджика.
Паметникът има пирамидална форма и е висок около 11 метра. Издържан е в стила на типичните руски военни паметници от миналото.
Жителите на град Пловдив ежегодно празнуват Освобождението на България пред този паметник вече повече от 120 години.
Зорница Иванова
[simple-author-box]