
Виждали ли сте как играе кукер? Вглеждали ли сте в маската и костюма му? Чували ли сте песента на чановете, закачени на колана му? Аз успях да направя това наскоро, на ежегодния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник. Когато видях кукерите отблизо, бях смаяна и очарована от тяхната зрелищност.
На фестивала се бяха събрали стотици кукерски групи не само от пернишките села, които грижливо съхраняват кукерската традиция, но и от цяла България и от няколко съседни страни. Българските кукерски групи бяха страховити и великолепни със своите маски.
Някои носеха маски от кожи, пера и препарирани животни, други бяха наложили триметрови шапки, а трети бяха извезали маските си с мъниста. Някои бяха пременени в народни носии, а други бяха облекли костюми от нарязани парцали. И всички тези накичени и внушителни кукери викаха, скачаха и огласяха целия град със звъна на чановете, които висяха от коланите им. Какъв празник, каква пищност, какво удоволствие за сетивата!
Кукерските игри са свързани с края на старата година и началото на новата. В различните райони на България кукерите играят около Нова година – от Коледа до Йордановден, през Сирната неделя и през Тодоровата неделя. Със своите маски, чанове и танци те прогонват злите сили и носят пожелания за здраве и обилна реколта. В миналото кукери са били само мъже, но днес в кукерските групи участват и жени, и деца.
Създаването на кукурската маска е ритуален и тайнствен процес. Всяка маска е уникална и е изработена лично от човека, който ще я носи, с помощта на близки хора и на доказали се майстори.
Въпреки страховитите си маски, кукерите на фестивала „Сурва“ не плашеха, а привличаха децата, а сред публиката се усещаше чувство на празничност и оптимизъм. В този фестивален ден, в центъра на Перник, сред багрите, звънците и великолепието на кукерите, за всички беше ясно, че злите сили са се скрили в миша дупка.
Още за кукерите и за фестивала „Сурва“
Зорница Иванова
[simple-author-box]