1. Кирил и Методий са родени в Солун. Методий е роден около 815-816 г., а Кирил – през 827 г. Баща им е византийският сановник Лъв, който е помощник-стратег на солунската област. За майка им Мария се предполага, че е славянка.
2. До ден днешен се вихри спор за националната принадлежност на братята – дали те са били българи или гърци по произход. Едно от доказателствата за българския им произход, е че в Краткото житие на Константин-Кирил (“Успение Кирилово”) е уточнено, че Кирил е “българин по род”.
3. Константин завършва най-висшето училище за времето – Магнаурската школа, където изучава „елински изкуства” (граматика, поезия, геометрия, диалектика), както и „философски науки” (риторика, аритметика и астрономия) с най-добър успех.
4. Управниците на Византийската империя изпращат братята Кирил и Методий на множество духовни мисии – да защитават християнството пред мохамеданите и да извършват други дейности за християнската църква. Това утвърждава името на братята като мисионери.
5. Кирил създава нова азбука – глаголицата – през 865 г. във Великоморавия (средновековна славянска държава, която е заемала части от териториите на днешни Чехия, Полша, Словакия, Австрия и Унгария). Там Кирил и Методий са изпратени от византийския император Михаил III, за да покръстят западните славяни. Във Великоморавия Кирил и Методий изграждат славянската църква и училище и започват да разпространяват славянската писменост.
6. В защита на славянската писменост, Кирил произнася беседата против триезичниците. Това се случва във Венеция и беседата е срещу латинското духовенство, което поддържа теорията за трите “свещени езика” на християнството – еврейски, латински и гръцки. Кирил казва: “Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички? Също тъй слънцето не свети ли на всички? И не дишаме ли еднакво всички въздух? И как вие не се срамувате, като признавате само три езика и като повелявате, щото всички други народи и племена – да бъдат слепи и глухи? Пояснете ми, бога за безсилен ли смятате, та той не може да даде (всичко това), или за завистлив, та не желае?”
7. През септември 885 година папа Стефан VI забранява богослужението на славянски език. През 886 г. учениците на Кирил и Методий избягват в България, където са приети радушно от цар Борис I. Царят дори назначава един от учениците – Климент Охридски – за епископ в Охрид със задачата да създаде книжовна школа.
8. С идването на учениците на Кирил и Методий, глаголицата получава широко разпространение в България. С глаголица и кирилица са пишели старобългарските книжовници от IX, X и XI в.
9. За автор на кирилицата се смята Климент Охридски. Новата азбука е разпространена най-напред в Преславската и Охридската книжовни школи. Тя е наречена кирилица в чест на Константин-Кирил. Кирилицата заменя глаголицатапоради това, че е по-опростен и по-удобен шрифт.
10. На кирилица се пише на български, руски, украински, македонски, сръбски и други езици. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои републики от бившия Съветски съюз, а до 19 в. се е ползвала и в Румъния.
Зорница Иванова
Източници: Wikipedia, Liternet
[simple-author-box]